Tekerlek takozu

Birçok işletme, çalışma ve taşıma emniyeti açısından tekerlek takozları kullanmaktadırlar ve bunlarla rampadaki tırların pozisyonlarını sabitlemektedirler. Tekerlek takozları, sadece bir tır tekerleğini belirleyince kapıyı veya yükleme köprüsünü serbest bırakan bir sensörle donatılmışlardır. Bu sayede, yükleme boşaltma esnasında tekerlek takozları olamksızın güvenli bir şekilde önüne geçilemeyecek olan risklerin önüne geçilmiş olur: örneğin hafif eğimli alanda, el freni çekilmemiş tırlar öne doğru kayması gibi. Yükleme alanı ile tır alanı arasında bir boş alan oluşur. Forkliftin hareketi (özellikle de içeri girerken ve çıkarken fren yapması) tırın emniyetli kenetlenme pozisyonundan kurtulmasına yol açabilmektedir. Tır şoförü, yükleme kapaklarını ya da kapılarını kapatabilmek için tırı öne alır. Forklift sürücüsü kaygan sanayi zemininde artık vakitlice frenleyememektedir, ve forklift rampadan düşer.

Tekerlek takozu

Beklentiler

Kablolu tekerlek takozlarında bu türden zorlu uygulamalarda, kablo kopması sonucu sıklıkla arızalar oluşabilmektedir. Bu ise, yükleme yeri artık kullanılamadığı için, yüklemede vakit kaybına yol açmaktadır. Kablosuz sensörle, dahası kablosuz pozisyon şalteri ile donatılmış tekerlek takozları bu açıdan daha fazla kullanıma hazır olmayı temin etmektedirler. Kablosuz anahtarlama cihazı sağlam ve sarsılmalara karşı dayanıklı olmalıdır.

Hayata geçirme

RF 95 veya RF 98 serisinden bir kablosuz pozisyon şalteri tekerlek takozuna monte edilir. Tekerlek takozu bir tır tekerini belirlediği anda, şalterin tokmağı tetiklenir, ve şalter kapının veya yükleme rampasının kumandasına serbest bırakma sinyali gönderir. Çalışan takozu uzaklaştırdığında, şalter tekrardan tetiklenir ve kumandaya "tekerlek/tır belirlenemedi" sinyali gönderir.

Müşteri faydası

Kablosuz tetikleme fonksiyonlu bir tekerlek takozu ile, rampada, her daim çalışmaya hazır halde olma ve ilaveten esnek kullanıma açık olma özelliği ile sağlam ve fonksiyonel bir çözüm sunulmaktadır. Sorunsuz bir şekilde bir rampaya birden fazla takoz yerleştirilebilmektedir. Takoz veya kablosuz şalter ile ilgili kumanda arasındaki düzenleme, faaliyete geçirme esnasında Teach-in sayesinde sadece bir kaç adımda yapılabilmektedir.

Tekerlek takozu