Kapı emniyeti

Kapı kapalı mı açık mı? Bu soruya cevap verilecekse ve alan çok geniş ise veya gözlem odası çok uzaktaysa, bu durumda pozisyon şalterinin kullanılması önerilmektedir. Yapılacak tek şey kontrol edilecek olan kapıya, kapı açılır açılmaz bir sinyal gönderen, uygun aktüatörüyle birlikte bir pozisyon şalteri takılır. Geleneksel kabloya bağlı pozisyon şalterlerine alternatif olarak burada da kablosuz anahtarlama cihazları kullanılabilir.

Kapı emniyeti

Beklentiler

Kablosuz anahtarlama cihazlarında, kablosuz sinyalin menzilinin yetip yetmeyeceği belirlenmelidir. Eğer mevzu, hava ile temasta patlayıcı olabilecek yanıcı madde depolayan veya işleyen tesisler veya işletmeler ise, bu durumda patlamaya karşı koruma gerekliliklerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Hayata geçirme

"Energy Harvesting" prensibini kullanan kablosuz pozisyon şalterleri ile bu beklentiler oldukça elegan bir şekilde karşılanabilmektedir. Bir elektro dinamik enerji jeneratörü, açma kapama tokmağının harekete geçirilmesi esnasında ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Elde edilen enerji miktarı, radyo frekans sinyalini alıcı birime aktarmaya yetmektedir. Böylelikle şalterlerin ne kabloya bağlı enerji girişine, ne sinyal kablosuna, ne de bir bataryaya ihtiyacı olur. Özellikle de enerji teknolojisi için ilginç olan: Bu teknolojinin "Wireless Ex" olarak patlama riski taşıyan alanlarda kullanım için de mevcut olmasıdır.

Müşteri faydası

Kablosuz pozisyon şalterleri, kablo döşemeye gerek olmaksızın, istenilen yere kolayca takılabilmekte ve ihtiyaç halinde başka bir yere monte edilebilmektedirler. Bu kablosuz şalterler esas alınarak komple "Wireless Security"-Konsepti gerçekleştirmek mümkündür - "Wireless Ex"-Anahtarlama Cihazları ile de bu mümkündür.

Kapı emniyeti