Kapı emniyeti (Building Technology)

Kapıların (açık/kapalı) konum kontrolü için pozisyon şalterleri kullanıma sunulmaktadır. Yapılacak tek şey kontrol edilecek olan kapıya, kapı açılır açılmaz bir sinyal gönderen, çevirme kolu ile birlikte bir pozisyon şalteri takmaktır. Geleneksel kabloya bağlı pozisyon şalterlerine alternatif olarak burada kablosuz anahtarlama cihazları kullanılabilir.

Kapı emniyeti

Beklentiler

Anahtarlama cihazları mümkün mertebe en az bakımla yetinmelidirler. Kablosuz anahtarlama cihazlarında, kablosuz sinyalin menzilinin yetip yetmeyeceği belirlenmelidir.

Hayata geçirme

"Energy Harvesting" prensibiyle çalışan pozisyon şalterleri bu görevi kabloya ihtiyaç duymaksızın yerine getirmektedirler ve böylelikle kurulum maliyetleri yoktur ve bataryaya ihtiyaç duymazlar. Radyo frekans sinyali aktarımı için ihtiyaçları olan enerjiyi kendileri üretirler. Burada tarif edilen uygulama için, EnOcean Standardında pozisyon şalterleri mevcuttur ve bina otomasyonunlarında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Alternatif olarak steute tarafından geliştirilen, sanayiye uyumlu kablosuz teknoloji kullanılmaktadır. Her iki durumunda da radyo frekans sinyalini değerlendirmede çok yönlü olanak mevcuttur.

Müşteri faydası

Kablosuz pozisyon şalterleri, kablo döşemeye gerek olmaksızın, istenilen yere kolayca takılabilmekte ve ihtiyaç halinde başka bir yere monte edilebilmektedirler. Bu kablosuz şalterler esas alınarak komple "Wireless Security"-Konsepti gerçekleştirmek mümkündür.

Kapı emniyeti