Konveyör teknolojisinde güvenlik

Olağanüstü uygulama alanları, aşırı koşullar altında bile maksimum esneklik ve yüksek derecede güvenilirlik gerektirir. Aşağıda, ZS 92 serimizi bu kadar özel kılan özellikleri vurgulayarak, özellikle konveyörlerin korunması için geliştirilmiş anahtarlama cihazlarımızı sunuyoruz.

Ekstrem zorlu koşullarda güvenli anahtarlama

ZS 92 Serisinin yeni ve sağlam anahtarlama cihazları en başından itibaren, geri dönüşüm tesisleri, çakıl ocakları, açık hava şantiyesi, çöp depoları, kömür ocakları ve de gübre hazırlığı ve ağır makine ve tesis yapımı gibi ekstrem koşullar için geliştirilmiştir. Bu nedenle, alüminyum pres döküm muhafaza son derece dayanıklıdır ve çoklu kaplamaları (pasivasyon, astarlama, toz kaplama) sayesinde yüksek seviyede korozyon direncine sahiptir, yeni darbeye dayanıklı termoset muhafaza özellikle çok agresif dökme malzemeler ve çevre koşulları ile kullanım için idealdir.

Hem önceki model ZS 91'e, hem de piyasada mevcut diğer halatlı emniyet şalterine uyumlu bağlantı ölçüleri, mevcut (taşıyıcı) tesislere sonradan adaptasyonunu kolaylaştırmaktadır.

Montaj parçaları paslanmaz çeliktendir. -40 °C ile +85 °C arası ekstrem ısı ve soğuklarda ve de oldukça kirli ortamlardaki kullanılabilme kabiliyeti sağlanmıştır. Bu seri, ZS 92 S halatlı emniyet şalteri ve de ZS 92 SR bant hizalama switchi olmak üzere iki temel sürümde mevcuttur.

Avantajlarınız

 • Heavy-Duty Kullanımlar için
 • -40 °C ile +85 °C'ye kadar ısıya dayanıklı
 • Arka yüze ve alt yüze montaj mümkün
 • Yüksek koruma sınıfı IP 66/67
 • Çok agresif dökme mallar ve ortam koşulları için uygun korozyon önleyici alüminyum döküm muhafaza veya darbeye dayanıklı termoset muhafaza
 • Hat uzunluğu 2 x 100 m'ye kadar (ZS 92 S)
 • Tetikleme ve kilit açma kolu için 9 farklı konfigürasyon (ZS 92 S)
 • Makara kolunun çıkış pozisyonu ayarlanabilir (ZS 92 SR)
 • Özel olarak ayarlanabilir anahtarlama noktaları (ZS 92 SR)

Halatlı emniyet şalterleri ZS 92 S yanısıra büyük tesislerdeki güvenli bir acil kapat fonksiyonunu ve halat kopma kontrolünü sağlamaktadırlar.

Yeni bir mekanik sayesinde 2 x 100 m'ye kadar halat uzunluğu mümkün kılınmakta ve de acil kapat fonksiyonunun tetiklenmesi için belirgin bir şekilde daha düşük tetikleme gücü ve yöntemlerine ulaşılabilmektedir. Bu ise emniyet anahtarlama cihazının kumandasını kolaylaştırmış ve geçerli olan bütün normların yerine getirilmesine de yol açmaktır.

Buna ek olarak yeni olan: ZS 92 S, deklanşör kolunun ve kilidin tekrardan açılmasının ayarlanmasına yönelik dokuz farklı "Settings"te mevcuttur. Bu sayede neredeyse düşünülebilen bütün kullanım pozisyonunda kurulabilmekte ve ilk kez arka yüze monte edilebilmektedir. Kullanıcının tercih edebileceği seçenekler arasında, LED-sinyal lambası ve emniyete yönelik "Dupline Safe" Protokolüne entegre edilmiş ve takılabilen Emniyet-Bus-Modülü üzerinden bağlantı olanağı da yer almaktadır.

Eğimli levye üzerinden tetikleme, örneğin vibrasyon, ısı farklılıkları vs. gibi harici etkilere karşı duyarsızdır. Şalter acil kapat konumunda mandallanır ve geciktirme kolunun tetiklenmesiyle tekrardan açılabilir. Paslanmaz çelikten de mevcut olan kapsamlı techizat sayesinde halatlı emniyet şalterleri özel kullanım olaylarına uygun hale getirilebilmektedir.

Sağlam döküm alüminyum muhafazaya (ZS 92 S) sahip çekme halatlı acil durum şalterinin tasarımı, çoklu kaplama sayesinde korozyona dayanıklıdır. Yeni, darbeye dayanıklı Duroplast muhafazası (ZS 92 S KST) ile çekme halatlı acil durum şalteri, tuz madenleri veya gübre endüstrisi gibi oldukça agresif ortamlarda da sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

» Ürün detayları ZS 92 S KST

» Ürün detayları ZS 92 S

Bant hizalama switchi ZS 92 SR yürüyen ve taşıyıcı bandı kontrol altında tutar. Büyük paslanmaz çelikten makara manivelası, eğer bandın biri taşıyıcı rulolar arasında dış ortalı şekilde hareket ediyorsa bildirir, çünkü örneğin dengesiz yüklenmiştir ve - kumandaya bağlanma şekline bağlı olarak - band gidişatını düzeltilmesini veya band tesisinin durmasını sağlar.

Öne çıkan yenilik olarak münferiden ayarlanabilir anahtarlama noktalarına sahip kademeli kontaklar gösterilebilir. Bununla erken uyarı ve devreden çıkarma anahtarlama noktaları her biri 5° – 35° alanında ayarlanabilir. Bu sayede, anahtarlama elemanlarının basitçe tekrardan kilit açma, sürülmesi ve birbirine geçişi ile mümkün olmaktadır. Bu meyanda şalter önce uyarı bildirisi verecek, tetiklemenin devam edilmesi halinde bandın devreden çıkarılmasını sağlayacaktır. Bu »ön uyarı kontakları« taşıma tesisinin durma zamanını düşürür: Kullanıcının band durmadan önce müdahale etmeye zamanı olur.

Makara kolunun çıkış pozisyonu ayarlanabilirdir ve böylelikle özel uygulama olaylarına uygun hale getirilebilmektedir. steute'nin ZS 92 SR için sunduğu seçenekler arasında bir LED sinyal lambası da yer almaktadır.

Kayış hizalama anahtarının iki çeşidi mevcuttur: Sağlam döküm alüminyum muhafazalı ZS 92 SR kayış hizalama anahtarı yüksek seviyede korozyon direncine sahipken, yüksek kaliteli termoset muhafazalı yeni model (ZS 92 SR KST) son derece agresif dökme mallarla temas halinde bile darbeye dayanıklı ve güvenilirdir.

» Ürün detayları ZS 92 SR KST

» Ürün detayları ZS 92 SR

Uygulamalar

Konveyör bant konumu izleme

Bant kaydı şalteri ZS 92 SR / ZS 92 SR KST
 • Kademeli kontaklar, bant düzeltmeyi başlatmak için uyarı mesajını etkinleştirir
 • Bant hizalama kolu tekrar çalıştırılırsa bant kapatılır
 • Ön uyarı kontakları konveyör sisteminin arıza süresini azaltır

Kayış kopması algılama

Kayış kopması izleme anahtarı ZS 71 Z VD
 • Konveyör bant aşırı yüklendiğinde veya bant koptuğunda sistemin otomatik kapanması

Acil durdurma işlevi

Acil durum halat şalterleri ZS 92 S / ZS 92 S KST
 • Acil durum halatlı şalterler, konveyör sistemlerindeki halat kopmalarının izlenmesi dahil olmak üzere güvenilir bir ACİL DURDURMA işlevini garanti eder
 • 100 m'ye kadar tek taraflı hareket veya 200 m'ye kadar iki taraflı hareket

Aksesuar

Denge yayları ZS 90/91/92 S
 • Kaldirma limitli
 • Isi dalgalanmalarindaki uzunluk degisimlerini dengelemek için
Halat Ø 5 mm
Halkalı vida, acık M10 x 120 çift somunlu

İletişime geçmek ister misiniz?

Lütfen bize yazın!

Uğur Yüksel
icotek Elektronik Tic. Ltd. Şti.

+90 216 396 59 59
ugur.yuksel@icotek.com.tr

Görüşmeyi online olarak da yapabiliriz!