Sensörler

Temassız etki eden sensörler, mekanik olarak tetiklenen terminal şalterlerine alternatif olarak her zamankinden daha sık kullanılmaktadır. Aşınmasız etki prensibi sayesinde uzun bir kullanım ömrünü temin edilebilmektedir ve mekanik aktüatörlerin olmaması oldukça kirli ortamlarda ve de hijyene uygun ortamlarda kullanımı kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca farklı işletme koşullarında, örneğin yüksek veya az hareket hızı, yüksek anahtarlama sıklığı ve kullanım mesafesinde büyük oynamalarda avantajlar sunarlar.

Steute, farklı etki prensibinde çalışan (manyetik, endüktif, ve ışık sensörleri) ve farklı iş alanlarına uygun olan sensörler geliştirmektedir.

Endüktif sensörler

Endüktif sensörler manyetik sensörlerden, yanı sıra, manyetik aktüatörlere ihtiyaç duymamaları ile ayrışmaktadırlar. Bunlar, metal olmayan malzemeler arasından metali belirler ve sonrasında sinyal verirler. Sıklıkla kullanılan uygulama alanlarına, olumsuz şartlarda makine bileşenlerinin konum belirlenmesi dahildir.

Ürün programı, steute genel otomasyon endüktif sensörlerin yanı sıra, aynı zamanda ekstrem uygulamalar için (çok kirlenmelerde, hijyenik alanlarda, ekstrem ısılarda) endüktif sensörler ve kablosuz endüktif sensörleri de kapsamaktadır.

Manyetik sensörler

Manyetik sensörlerinin tipik kullanım alanları arasında örneğin makinelerde ve tesislerde seyir ve durma zamanı kontrolü ve de kapaklar, sürgüler ve valflerin konum kontrolü yer almaktadır. Aktüatör olarak permanent mıknatıslar kullanıma alınırlar. Steute bu noktada, silindirik ve dikdörtgen tasarıma sahip sensörlerden oluşan kapsamlı bir program sunmaktadır. Buna, büyük anahtarlama aralığına ve ekstrem kompakt tasarıma sahip termoplast ve metal kutu serileri dahildir. steute programının bir özelliği de kablosuz manyetik sensörler ve radyo frekans teknolojisidir.

Mahfazalı yapı şekli dolayısıyla manyetik sensörler, ekstrem ortam şartlarında (toz, nem, agresif medyalar ve -60 °C ile +130 °C arası ısı alanı) uygulama için çok uygundurlar. Patlama tehlikesi arz eden alanlar için ATEX sertifikalı seriler de mevcuttur.

Optik sensörler

Örneğin raf alanlarının doldurulmasını kaplarla belirleyen (eKanban) elektromekanik kablosuz pozisyon şalterine alternatif olarak kablosuz ışıklı tuşların kullanımı sunulmaktadır. Steute programındaki bu optik sensörlerin sWave.NET® kablosuz bilişim ağına entegrasyonu mümkündür.

Emniyet sensörleri + Emniyet röle modülleri

Emniyete yönelik uygulamalar için emniyet sensörlerinin farklı tasarımları seçime sunulmaktadır. Bu nokta da, mahfazalı yapı şekli ve ortam konstrüksiyonuna denk montajın avantajları geçerlidir. Bu nedenle sensörler, oldukça kirli, korozyona açık veya hijyene hassas ortamlardaki emniyet kapılarının konum kontrolü için oldukça uygundurlar. Bu ürün alanındaki özelliklere patlama tehlikesi arz eden alanlar için emniyet sensörleri dahildir. Elbetteki uygun emniyet kapısı koruyucuları da (emniyet röle modülleri) programa dahildir.