Halat şalterleri ve acil durum halat şalterleri

Görsel olarak her iki şalter tipi birbirinden neredeyse farklı değillerdir, ancak işlevleri ve beklentileri esas itibariyle farklıdır. Her iki olayda halattaki çekim üzerinden bir sinyal tetiklenir. Halatlı şalterde bunun gerçekleşmesinin nedeni örneğin elektrikle harekete geçen bir kapının açılması veya kapatılması içindir. Bunun aksine halatlı emniyet şalterinin görevi emniyete yöneliktir. Bunlarda halatın çekilmesiyle açıp kapatma işlevi etiklenir.

Acil durum halat şalterleri

"Uzatılmış acil kapanış": Bu şekilde halatlı emniyet şalterinin işlevi mevzuyu esas noktaya getirmektedir. 130 Metreye kadar uzunluğa sahip halatın her noktasında acil kapat işlevi tetiklenebilmektedir. Uygulamalar arasında nakil ve taşıma tesisleri ve de örneğin ağaç işleme ve paketleme teknolojisi gibi oldukça yüksek tehlike alanları olan tesisler yer almaktadır.

steute'nin bütün halatlı emniyet şalterleri, EN ISO 13850 ("makine güvenliği – acil-stop - tasarım kılavuzları") normlarına uygundur. Entegre halat kopma kontrolü ile donatılmış olup halat kopması ile aynı zamanda acil kapat işlevi tetiklenmektedir.

Program, genel makine yapımı için halatlı emniyet şalterleri yanı sıra, ekstrem ortam koşulları için ve patlama riski taşıyan alanlara yönelik serileri ve de madencilik işletmeleri için "Mining" uygulamalarını da kapsamaktadır.

 

Halat şalterleri

Halatın çekilmesiyle tekerlekli kapı açılır veya kapanır. Bu, manuel olarak çekme ile kumanda edilen halatlı şalterin kullanımına tipik bir örnektir. Mandallamalı ve madallamasız olmak üzere iki varyant mevcuttur. Mandallamasız halatlı şalterlerde aktif hale getirilmede bir anahtarlama empulsiyonu iletilir. Mandallamalı cihazlarda anahtarlama empulsiyonu, tekrardan aktifleştirilmeye kadar varlığını korur.

steute, genel otomasyon için halatlı şalterin en farklı serilerini sunmaktadır. Buna bir de alıcı birimle kablosuz bir şekilde iletişim kurabilen kablosuz halatlı şalterler gelmektedir ki, montaj ve kurulum maliyetleri minimum seviyeye inmektedir. Sinyal aktarımı için elektrik kazanımı "Energy harvesting" ile kazanılıyor: minyatürize edilmiş elektro dinamik enerji jeneratörü, halattaki çekimin kinetik enerjisini kullanmaktadır.

"Extreme" iş kolunda, koruma sınıfı, patlamaya karşı koruma, yapısal büyüklük ve ısı alanı açısından ayrışan bir çok seri de mevcuttur. Ürün programına halatlı şalterin kablosuz ex-korumalı varyantı da dahildir.