Gemi yapımı ve liman teknolojisi için switchler ve sensörler

Günümüzde swich ve sensörlere yönelik talepler, uygulama alanlarının karmaşıklığı nedeniyle giderek daha fazla artmaktadır. Gemi yapımı ve liman teknolojisinde ortam koşulları zorludur ve normal switchler kısa sürede ömürlerini doldurur. Müşterilerimizle yakın temasta olan güvenilir bir ortak olarak, bu sorunu çok erken fark edip bu tür zorlu ortamlarda kendiliğinden ortaya çıkan sorunların üstesinden gelecek ürünler geliştirebildik. Yenilikçi anahtarlarımız ve sensörlerimiz, aşırı uygulamalar için idealdir ve bazen olağanüstü olan saha testlerinde güvenilirliklerini kanıtlamak zorundadır. "Denizcilik uygulamaları için ürün değerlendirmemiz" ile müşterilerimizin bireysel ihtiyaçları için doğru switch cihazlarını bulmalarına da yardımcı oluyoruz.

Laboratuvar koşullarında testler

Tuz püskürtme testleri ve koruma dereceleri

Elektrikli ekipmanın korozyon direncini test etmek için kullanılabilecek birkaç endüstriyel standart vardır. DIN EN ISO 9227'ye göre basit tuz püskürtme testleriyle başlarlar ve IEC/EN 60068-2-52'ye göre haftalarca sürebilen döngüsel tuz sisi testlerine yükselirler. Tüm bu standartlarda, tekrarlanabilir ve dolayısıyla her zaman karşılaştırılabilir sonuçlar elde etmek için tek tip tanımlanmış laboratuvar ortamları vardır. Ne yazık ki, gerçek uygulama ile nadiren doğrudan bir bağlantı vardır. Bu nedenle DNV-GL gibi bazı sınıflandırma otoriteleri ilgili iş alanına uygun olarak kendi standartlarıyla çalışırlar.

Koruma dereceleri örn. IEC/EN 60529. Tanımlar, diğer şeylerin yanı sıra, canlı kabloların temasa veya su sızmasına karşı korunmasına atıfta bulunur. IEC/EN 60529 standardına göre tüm koruma dereceleri yalnızca yeni cihazlarda test edilmesine rağmen, denizcilik alanı için pratik olarak uygulanabilir koruma dereceleri IP 65'te başlar. İşte IP 66 için koruma derecesinin bir örneği. 2,5 ila 3,0 m mesafedeki cihazlar, farklı yönlerden dakikada 100 l'lik bir hızla onlara çarpan sprey su ile işlenir. Su jeti çapı 12,5 mm ve test süresi en az 3 dakikadır. Birçok Steute Extreme ürünü, ek bir tuz sisi testi ile IP 65 ile IP 69 arasında bir koruma derecesine sahiptir. Fiili uygulama için endüstriyel standart testlerin sınırlamalarına rağmen, yüksek derecede koruma ve iyi tuz sisi testi sonuçları, cihazları seçerken hala karar kriterleridir.

Kuzey Denizi adası Helgoland'da gerçek deniz koşullarında saha denemeleri

Gerçek yaşam koşulları altında test

Tuz sisi testlerinden elde edilen sonuçlar, farklı kaplama veya kaplama sistemlerinin uzun vadeli davranışlarını karşılaştırmak için nadiren uygundur çünkü bu tür laboratuvar testlerindeki korozyon stresi gerçek uygulamadan önemli ölçüde farklıdır. Koruma dereceleri her zaman sadece yeni cihazlarda standarda göre test edilir. Bu nedenle steute, endüstriyel spesifikasyonlara göre laboratuvar ve standart testlere ek olarak gerçek yaşam ve zorlu koşullar altında kendi uzun vadeli testlerini uygulamıştır. Burada korozyon davranışı, fonksiyon ve koruma derecesi pratikte değerlendirilir.

Eylül 2017'den Eylül 2018'e kadar olan ilk test aşamasında, yani toplam 8400 saat, çeşitli Steute Extreme şalterleri açık deniz koşullarına maruz bırakıldı. Test düzeneğinde, “sıçrama bölgesi”nde su yüzeyinden 1 metre yukarıya bir örnek cihaz seçimi yerleştirildi. Test aşamasının sonunda cihazların korozyonu ve işlevi değerlendirildi. Böylece uygulamaya yönelik yeni bir karşılaştırmalı parametre oluşturuldu: “Kuzey Denizi'ndeki Helgoland sahasındaki bir yıl boyunca tipik iklim koşullarına göre”.

Bu dış kaynaklı saha testlerinden elde edilen sonuçlar daha sonra aynı yapıda cihazlara aktarılmış ve denizcilik sektörü için önerilen cihazların ürün listelerine dahil edilmiştir.

İç mekan ve denizcilik dış mekan uygulamaları için switch derecesi

Uygun bir cihaz seçimini kolaylaştırmak için, switchlerimiz ve sensörlerimiz iki farklı deniz ortamı türü için değerlendirildi:

  • Kapalı alanlar için uygunluk (ör. makine dairesi)
  • Dış mekanlar için uygunluk (ör. güverteler, vinçler, limanlar)

Önemli değerlendirme kriterleri, işlev açısından korozyon direnci, koruma sınıfı ve kirlenme direncini içeriyordu.

Daha sonra bu değerlendirmenin sonuçlarını dört uygunluk kategorisine (şiddetle tavsiye edilen, tavsiye edilen, uygun ve şartlı olarak uygun) çevirdik. Bu kategoriler, kolayca tanınabilir kalite mühürleri ile ürün listelerinde ayrıca vurgulanmıştır.

 

Şiddetle tavsiye edilen

Tavsiye edilen

Uygun

Belirli seviyede uygun

Uygulama örnekleri

Gemi halatları için ankraj kancası

Ex ayak pedalı ile bir ankraj kancasının çalıştırılması

 

Yükleme kolu kontrolü

Bir yükleme kolunun konumlarını Ex kablosuz pozisyon switchi ile izleme

Konveyör bant boyunca bant hizalama anahtarı

Ağır hizmet tipi Extreme bant hizalama anahtarı ile konveyör bandı konumunun izlenmesi

Konveyör bandı boyunca acil çekme halatı anahtarı

Acil durum çekme halatı anahtarı ile konveyör bandı boyunca acil durdurma işlevi

Gemi yapımı ve liman teknolojisi için Extreme ürünler

Gemi yapımı ve liman teknolojisi için Ex ürünler

İletişime geçmek ister misiniz?

Lütfen bize yazın!

Uğur Yüksel
icotek Elektronik Tic. Ltd. Şti.

+90 216 396 59 59
ugur.yuksel@icotek.com.tr

Görüşmeyi online olarak da yapabiliriz!