Farklı uygulamalar için ayak şalterleri

Eğer makineyi veya tesisi kullanan kişinin bütün elleri dolu ise - böyle durumlarda makineyi başlatmanın veya güvenli bir duruşa getirmenin en uygun çözümü bir ayak pedalıdır. Bu görevi ayak pedalları, daha doğrusu emniyet pedal switch'leri üstlenir. Steute her dört iş kolunda - Automation, Extreme, Wireless ve Meditec – geniş bir kullanım spektrumunu karşılayan farklı seriler sunmaktadır.

Otomasyon teknolojisi

Sanayi programında hem termoplast - hem de metal kutulu seriler mevcuttur. Bunlar, yanı sıra, pedal sayıları (tek bir kutuda dört pedala kadar) ve de işletim elemanları ve anahtarlama elemanları şekilleri ile farklarını ortaya koymaktadırlar.

Kablolu serilere alternatif olarak kablosuz ayak pedalları mevcuttur. Bunlar, atanmış olan alıcı birim ile, steute tarafından geliştirilmiş olan sWave®-Kablosuz Teknoloji üzerinden haberleşmektedirler. Wireless Teknolojisi özellikle de ayak pedallarında avantajları beraberinde getirmektedir, çünkü şalterler özgürce pozisyonlandırılabilmektedir.

Ekstrem koşullarda anahtarlama

steute, ekstrem kullanımlar için, korozyona açık ortamlarda, derin soğuklarda ve patlama riski taşıyan alanlarda kullanılan sağlam ayak pedalları geliştirmekte ve üretmektedir. Sinyal aktarımı kablo ile veya steute tarafından geliştirilmiş olan sWave®-Telsiz Protokolü üzerinden kablosuz olarak gerçekleşmektedir.

Emniyet pedal şalteri

Bir diğer ağırlık noktasını ise emniyete yönelik uygulamalar için ayak pedalları oluşturmaktadır. Emniyet pedal şalterleri genelde farkında olmadan devreye alınmaya karşı koruyucu başlıklar ile donatılmıştır. Kilit açma işlemi separe bir kilit açma tuşu ile gerçekleşir.

Kalıplama tesisleri için emniyet pedal şalterleri bir uzmanlıktır. Bunlar özel üç kademeli anahtarlama elemanları ile donatılmıştır: eğer pedal orta pozisyonda ise presleme storku tetiklenir.

Programda yeni olan, güvenli protokol sWave® 2,4 GHz-safe'i kullanan kablosuz emniyet pedal şalterleridir. Bunlar sayesinde, örneğin ek özgürlük gerektiren kalıplama tesislerinin ergonomik kumandası - EN ISO 13849'a istinaden Performance Level (PL) d uygulamalarında ergonomik bir şekilde kumanda etmek mümkün olabilmektedir.

Tıp teknolojisi için ayak pedalları

steute Meditec iş kolu, yirmi yılı aşkın bir süredir tıp teknolojisi için ayakla kumanda edilen kontrol ekipmanları geliştirmekte ve üretmektedir. Geniş bir katalog programı yanı sıra - müşteri ile birlikte - farklı anahtarlama ve kumanda elemanlara sahip (pedallar, tuşlar, devirme anahtarlar, Joypad...) oldukça spesifik ve kompleks kullanıcı arayüzleri de geliştirilmektedir.

Burada da kablosuz sinyal aktarımı önemli bir trenttir. Bunun haricinde kullanıcı arayüzlerinin içgüdüsel ve yormayan işletimi önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca ayak pedalları oldukça yüksek hijyen beklentilerini karşılamaktadırlar. Güncel araştırma ve pilot projelerin hedefinde, merkezi (ayakla kumanda edilebilen) bir kullanıcı arayüzünü farklı tıbbi cihazların merkezi kontrol ekipmanı olarak kullanılması yer alır. Böylelikle steute Meditec "interoperable OR" için yoğun bir gelişim çalışması yapmaktadır.

>> Meditec Ürünlerimiz